Rychlý
kontakt

Obouvání dětí

Domů  »  Obouvání dětí  »  Správný nákup obuvi

Základní předpoklady pro nákup správně padnoucí obuvi

  • Správná délka dětského chodidla

Při každém nakupování obuvi na prodejnách žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. Délka chodidel se měří jako  vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy.

  • Správný nadměrek v dětské obuvi

Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha - nadměrek . Asi polovinu tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme  nadměrek , slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

  • Správná šířka dětské obuvi

Obuv musí dobře "sedět"  nebo bude chodidlo prokluzovat.  Štíhlá noha  v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká bota omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

Šířka  (resp. obvodová skupina) obuvi musí odpovídat obvod u nohy v místě prstních kloubů a je rovněž velmi důležitá pro správné obouvání dětí.

Šířka obuvi české výroby  bývá na obuvi označena velkými písmeny:

F – štíhlé

G – středně široké

H – široké

  • Správná velikost dětské obuvi

Na pulty našich prodejen se dostávají stále více boty dovážené ze zahraničí, které neodpovídají u nás používaným systémům označování velikostí. Každý výrobce používá jinou velikost funkčního nadměrku, u některých výrobců zcela schází. Obuv tak může být o 1 až 2 čísla velikosti menší, než je na obuvi uvedeno. Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím.Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme při tom, zda obuv neklouže z paty.

  • Správné vyzkoušení dětské obuvi

Je bezpodmínečně nutné, aby dítě obuv před zakoupením řádně vyzkoušelo. Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohy, pouze klasickým způsobem – tlakem prstu na špičku obuvi zjišťovat velikost nadměrku. Děti často reflexně pokrčují prsty, což vede k nákupu krátké obuvi. Jak již bylo uvedeno, děti mají sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, proto nám nemohou s určitostí potvrdit, že jim obuv nepadne.

Víte, že:
Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Proto mohou některé děti vyrůst ze svých bot již za 2 až 3 měsíce.
kontaktujte nás
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Souhlasím